Marcin Wolski w Archiwum polskiej fantastyki

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 18 luty 2013

To, co lubię w fantastyce to prekognicja, przewidywanie przyszłości, zmysł obserwacji, pokazywanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle. Lubię też groteskę, ostry humor i ironię z tego, co za oknem.

A codziennie jesteśmy zarzucani takimi informacjami, że tylko o nich pisać. Na przykład co otworzę telewizor, to słyszę o pewnej walce bokserskiej, co to ponoć ma być wielkim wydarzeniem. Dwóch gości w wieku przedemerytalnym – jeden bez nerki, drugi bez mózgu – postanawia walić się po pyskach na oczach tłuszczy, by zarobić na starość, a media wciskają, że to będzie wielkie przeżycie i „sport”. Też mi coś.

Albo ostatnie wieści z Watykanu, które jasno wykładają nam różnicę między Polakami i Niemcami. Niemcy mają emeryturę, a Polacy muszą zasuwać aż do śmierci.

Takie prześmiewcze klimaty uwielbia Marcin Wolski, a talent do obserwacji ma nadzwyczajny. Stąd i jego książki fantastyczne, skrzą się od humoru i scenek obyczajowych. A że Marcin jest erudytą, historykiem, to i smaczków w tej prozie sporo, czasem dobrze zakamuflowanych. A fakt, że fabuły są proste, sensacyjne, lekkie, łatwe i przyjemne, w tym przypadku mi nie przeszkadza.

Dzięki Marcinowi Wolskiemu mamy kolejne tytuły w Archiwum polskiej fantastyki.  Znajdą się tu najbardziej znane tytuły, których związek z science fiction jest niekwestionowany. Tytuły kultowe, najpierw czytane w radio, potem kilkukrotnie wznawiane. Oto one:

Świnka. Matriarchat
Numer. Laboratorium nr 8
Enklawa. Tragedia Nimfy 8
Kwadratura trójkąta
Bogowie jak ludzie

I okładka pierwszej z nich. Dwie pozycje postaramy się wydać na Festiwal Fantastyki w Nidzicy, którego Marcin Wolski będzie gościem.

Komentarze (7)

radosia:

18 lut 2013 o 12:25.

Ciekawa okładka, niedługo znowu trzeba będzie się wykosztować i zrobić zakupy, ale to dopiero jak będą kolejne tytuły z Galaktyki Gutenberga do kupienia:)

vanrad:

18 lut 2013 o 14:39.

Wolski Wolskim, ale kiedy Snerg i Żwikiewicz?

Wojtek Sedeńko:

18 lut 2013 o 15:36.

Powoli, my już i tak bokami robimy usiłując to wydać jak najszybciej, korekty wydają mi się zbyt spieszone. Skrócę listę, dodamy nowości. Książka wymaga czasu.

Paulo:

18 lut 2013 o 16:53.

Które numery będą posiadać powyższe tytuły w serii ?

Wojtek Sedeńko:

18 lut 2013 o 20:30.

Kolejne…

vattghern76:

18 lut 2013 o 21:32.

A Messier 13 Peteckiego przeczytany i potwierdzić należy, iż jest to kawał solidnego, oldskulowego HARD SF! Rozrywka na poziomie. Warto czytać, warto mieć!

VanDam:

19 lut 2013 o 8:24.

Ja Świnkę i Bogowie… posiadam w wersji wydanej w 1991 roku, ale jak bedę miał nadwyżkę (po GG , pozostałych tomachyu APF i regularnej ofercie solarisu 😉 to pewnie dokupię do kolekcji.
Kiedy (orientacyjnie) jest w planach poblikacja pozycji Borunia i Trepki?

Zostaw komentarz