Dzieci Pierścienia, zakończenie cyklu

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 16 październik 2012

Za miesiąc, a dokładnie 13 listopada ukaże się czwarty i ostatni tom Świata Pierścienia. Przekład zakończył Tomasz Walenciak, okładki zaprojektował Maciek Garbacz. Cykl tyle słynny, co morderczy dla redaktora, bo Niven to pomysłowy facet, ale bardzo chaotyczny i niekonsekwentny.  Ja cieszę się, że serię udało się zakończyć, bo przy Tronie Pierścienia miałem chwile zwątpienia. Niven miesza nazwy ras galaktycznych, w tekście było mnóstwo bubli redakcyjnych (o ile redakcja angielska w ogóle była). Spróbowaliśmy to ujednolicić.

I chociaż czytelnicy zarzucali nam na początku zmiany do pierwszego wydania (dość nieszczęśliwego, powiedzmy to szczerze), gdzie Laleczniki występowały zamiast Lalkarzy, ale już się przyzwyczaili. Wszak ang. Puppeters powinno się przełożyć na Lalkarzy, inaczej marionetkarzy, która to nazwa idealnie pasuje do rasy sterującej niczym marionetkarze innymi nacjami w kosmosie.

W każdym bądź razie, Dzieci Pierścienia w korekcie. Wszystkie zagadki Pierścienia zostają wytłumaczone, Pierścień nie jest już tajemnicą, zlatują się do niego wszystkie rasy Poznanej Przestrzeni – Lalkarze, Postronni (inne nazwy, które stosuje Niven to Outsiderzy i Zewnętrzni), Kzinti, Kzatlyno itd. I znajdują się budowniczowie artefaktu. Akcja rwie do przodu, czyta się jak pierwszy tom. Który – tak na marginesie – musimy dodrukować.

Komentarze (13)

rybieudka:

16 paź 2012 o 15:58.

dodrukowi się nie dziwię – pierwszy był najlepszy. Cieszy tez wieść o korekcie, bo „Tron” kulał tu bardzo, tak za sprawą nivena, jak i przynajmniej po części Waszą. Ale dokończenie cyklu bardzo cieszy 🙂

vanrad:

16 paź 2012 o 16:19.

Niven Nivenem, ale co dalej z klasyką sf? Uda mi się wyciągnąć coś z Pana? Jakie tytuły są w szkicu chociaż poza „Novą” Delany’ego? Ile pozycji planujecie wydać w przyszłym roku? Dla mnie to ważne, bo obok Uczty Wyobraźni jest to najważniejsza seria wydawnicza na polskim rynku, którą kolekcjonuję. Eeeh, pewnie i tak nic nie wyciągnę…;-)

Wojtek Sedeńko:

17 paź 2012 o 9:48.

Kolejna książka w Klasyce to Nova, Delany’ego. Jest już w tłumaczeniu, premiera luty bądź marzec.
Dalej mam tylko pomysły, ale z Klasyką jest tak, że jej nie przybywa, a nawet ubywa, bo nic tak się nie starzeje szybciej niż fantastyka naukowa.

Rusłan:

17 paź 2012 o 19:12.

A co z powieścią „Dhalgren” Delany’ego? Była w ogóle brana pod uwagę?

Wojtek Sedeńko:

18 paź 2012 o 11:11.

Tego autora od początku brałem pod uwagę tylko Babel i Novą.

Grzegorz:

24 paź 2012 o 10:40.

Proponuję rozważyć wydrukowanie w serii „Klasyka s-f” dzieła „Przestrzeni! Przestrzeni!” niedawno zmarłego H. Harrisona.

Kiedy można się spodziewać dodruku „Wędrowca” F. Leibera oraz „Obcy w obcym kraju” R. Heinleina?

Wojtek Sedeńko:

24 paź 2012 o 12:53.

Obcy w przyszłym roku, Wędrowca raczej już nie będziemy dodrukowywać. Przynajmniej w najbliższej przyszłości. Ta pozycja Harrisona przeraźliwie się zestarzała. Dzisiaj wiemy, że światu białego człowieka nie grozi przeludnienie (a raczej wyludnienie), a także głód. Nic tak niestety nie weryfikuje książek SF jak rzeczywistość.

Grzegorz:

24 paź 2012 o 13:22.

Dziękuję za informacje, Panie Wojtku. To może w takim razie „Śmierć trawy” J. Christophera. Pozycja dawno niewznawiana, a tematyka raczej aktualna…

Wojtek Sedeńko:

24 paź 2012 o 14:49.

Ja bym wolał nie wznawiać, a szukać rzeczy pominiętych, a ciekawych.

Rusłan:

25 paź 2012 o 11:04.

Wiem, że byłoby to wznowienie ale może „Luna to surowa pani” Heinleina by się nadała?

gelo:

30 paź 2012 o 8:59.

Ukazał się właśbie piąty tom cyklu Pierścień napisany fo spółki z Lernerem

Wojtek Sedeńko:

30 paź 2012 o 10:36.

Zgadza się. Łączy się z głównym cyklem w zgrabną całość.

gelo:

30 paź 2012 o 10:36.

Ukazał się wlaśnie piąty tom cyklu napisany do spółki z Edwardem M. Lernerem -Fate of Worlds (2012)

Zostaw komentarz