Encyklopedia Fantastyki

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 31 styczeń 2012

Czas już odsłonić trochę rąbka tajemnicy, bo prace nad projektem ruszyły. Jesienią podpisaliśmy (jako Solaris) umowę na unijny grant (7.2.2 Infrastruktura społeczeństwa informatycznego) na realizację portalu społecznościowego będącego platformą do spotkań czytelników. Sam portal jest już tworzony, na wiosnę ruszy kampania reklamowa. Ale nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował przy tej okazji zrobić czegoś dla fantastyki. Tak powstał pomysł integralnej części portalu - czyli wirtualnej Encyklopedii Fantastyki, co idealnie wpasowuje się w jeden z elementów projektu, czyli digitalizację danych.  Encyklopedia Fantastyki będzie częścią portalu, ale jednocześnie będzie miała własny adres http. Co w niej znajdziecie? Będzie to encyklopedia fantastyki wydanej w Polsce, a więc nie tylko słownik pisarzy polskich, ale także zagranicznych, do tego bibliografie, czasopisma, klubówki, fanziny, pojęcia, definicje, gadżety fantastyczne itd.  Biogramy wydawnictw i wydawców, tłumaczy, redaktorów i grafików związanych z fantastyką. Powstanie też dział fandomowy. Zasięg prac jest naprawdę ogromny, teraz, gdy w styczniu ruszyły prace nad wpisywaniem danych, widać ile przed nami. Encyklopedią pokieruje Rada Programowa, dosyć liczna, na którą złożą się profesjonaliści i krytycy (jak Antoni Smuszkiewicz i Andrzej Niewiadowski) i kolekcjonerzy, pasjonaci, posiadający w swych zbiorach tysiące książek i rekordów. Znam wielu kolekcjonerów i wiem, że wiedza takich ludzi jest ogromna. I to ci ludzie będą wpisywali dane, na zasadach wolontariatu, bo Encyklopedia powstanie zbiorczym wysiłkiem wielu fanów. A ja mam zaszczyt koordynować ten projekt. O postępie prac będę informował: gdzie jesteśmy, co udało się już zrobić. Chciałbym pierwszej prezentacji dokonać na czerwcowym Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. Na pewno nie będzie to komplet danych, Encyklopedia Fantastyki będzie się wciąż rozrastała, ale do końca półrocza chciałbym mieć 70% danych w bazie. Mam apel do wszystkich zbieraczy, kolekcjonerów, miłośników fantastyki. Jeśli chcielibyście się włączyć w projekt, wpisać jakieś dane, macie dużą i kompletną wiedzę na temat jakiegoś gatunku, autora (np. Tolkien, Lem), to piszcie do mnie (w.sedenko@solarisnet.pl). Z otwartymi ramionami przyjmiemy wszystkich wolontariuszy do wspólnego zrealizowania tego projektu. Samo oprogramowanie jest bardzo proste, intuicyjne, gotowe są już liczne szablony, pomoce, instrukcje.

6 komentarzy

rybieudka:

31 sty 2012 o 17:51.

O projekcie było wiadomo już od jakiegoś czasu, ale ciągle się zastanawiam na ile będziecie tutaj dublowali Fantastę. No bo prawda jest taka, ze tego typu portal już od dawna jest i ma się dobrze. Ma spore grono użytkowników i czytelników. no i pokaźną bazę, której istnienie, znając życie, i dla Was będzie gigantycznym ułatwieniem. No cóż… konkurencja ponoć jest zdrowa, choć wolałbym nie postrzegać Waszego projektu jako konkurencji dla Fantasty. Pożyjemy zobaczymy.

Leszek Błaszkiewicz:

1 lut 2012 o 8:30.

Super!
Myślę, że współcześni autorzy z Polski mogliby sami zredagować swoje biogramy i bibliografie… W koncu chyba mają o sobie najlepszą wiedzę.

Wojtek Sedeńko:

1 lut 2012 o 10:00.

Ależ będą. Przygotowane ankiety już rozsyłam. Wydawcom i ich autorom, pisarzom, których znam, tłumaczom, grafikom, redaktorom. Większość biogramów będzie oparta na danych autoryzowanych i napisanych przez samych pisarzy. Także fotki będą od nich. Sięgamy do źródeł.

Wojtek Sedeńko:

1 lut 2012 o 10:03.

Nie zamierzamy być konkurencją z Fantastą. Inny projekt, inne cele, wbrew temu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie będziemy też korzystać z ich bazy, a z własnych i kolekcjonerskich opracowań bibliograficznych. Wszystkie książki, które znajdą się w bazie – posiadamy. W przypadku danych pisarzy zachodnich mamy porozumienie z największą amerykańską bazą danych.

Borejko:

1 lut 2012 o 10:31.

Witam! Czy istniałaby możliwość poszerzenia Encyklopedii Fantastyki o gry fabularne (RPG)? Byłbym ew. zainteresowany pomocą.

Wojtek Sedeńko:

1 lut 2012 o 10:45.

W dalszej perspektywie dojdą inne elementy fantastyczne, w tym film, fandom, teraz trzeba się skupić na literaturze.

Zostaw komentarz