Nowości Powergraphu

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 15 listopad 2011

Jestem pełen podziwu dla działań Kasi i Rafała Kosików z oficyny Powergraph. W tych ciężkich czasach wydaja niszową fantastykę  w serii Konrapunkty, sięgają po młodych pisarzy, realizują takie projekty jak antologia Głos Lema. Teraz ukazała się, bardzo atrakcyjnie wydana (i w dobrej cenie) antologia polskich autorów – Science Fiction. Wśród autorów wymieszane stare z młodym, doświadczenie wyg z entuzjazmem młodych wilków. Głównym daniem antologii miała być krótka powieść Jacka Dukaja „Science Fiction”. Krótka powieść dla mnie, bo Dukaj zapewne rozumie objętość formy inaczej, i dla niego ponad 200-stronicowy tekst jest opowiadaniem. Do tego opowiadania Kosika, Przybyłka, Protasiuka, Szydy, Cetnarowskiego – czyli pisarzy, po których zawsze spodziewamy się więcej niż błaha fabułka. istę zamykają Zbierzchowski, Miszczak, Gutsche, Jaworowski, Majka, Nowak. Całość opatrzył posłowiem Tomasz Kołodziejczak, pisarz i redaktor antologii Jawnogrzesznica.

Podwójną, a może nawet potrójną rolę spełnia w wydawnictwie Rafał Kosik. Redaguje, rysuje, wymyśla okładki i jeszcze pisze. Seria Felix, Net i Nika to niewątpliwie wielki sukces – duże nakłady, fan kluby, ekranizacja. Z gębą przeciętą szerokim uśmiechem przyglądałem się jak młody człowiek robi wywiad z Rafałem dla swojego fan klubu. Serce rosło.  Pierwsi czytelnicy Felixa dorastają z bohaterami, dzisiaj dorośli już do książek, które Kosik pisze dla dorosłej publiczności – takie są opowiadania ze zbioru Obywatel, który się zawiesił. A nowy Felix też już trafił do księgarń.

 

Komentarze (2)

Shadowmage:

15 lis 2011 o 15:50.

Wojtku, błąd ci się wkradł – „Amnezjak” jest Kuby Nowaka, Dukaj napisał utwór o takim samym tytule jak zbiór: „Science Fiction”.

Wojtek Sedeńko:

15 lis 2011 o 17:07.

Tak, dzięki, już mi zwrócono uwagę. Nawiasem mówiąc, dziwny tytuł. Tak jakby Danielle Steele napisała powieść pt. „Powieść kryminalna”, a Gibson „Cyberpunk”. Skończę zaczęte lektury (trzy jednocześnie) i zabieram się za Dukaja.

Zostaw komentarz