Trwa redakcja „Pieśni umierającej Ziemi”

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: WIEŚCI, utworzono: 8 kwiecień 2011

Antologia oryginalnych opowiadań fantasy, Pieśni umierającej Ziemi, zredagowana w 2009 roku przez George’a R.R. Martina i Gardnera Dozois wkroczyła w ostatnie stadium produkcji. Antologia jest hołdem złożonym (jeszcze za życia) wielkiemu autorowi SF i fantasy, Jackowi Vance’owi. Jak się okazuje z przedmowy Deana R. Koontza, Vance zainspirował do pisania fantasy dziesiątki pisarzy, teraz oni odwdzięczyli w najlepszy z możliwych sposobów, pisząc opowiadania rozgrywające się na umierającej Ziemi, u schyłku istnienia Układu Słonecznego. Okładkę tomu przygotowuje Tomek Maroński, obok ilustracja, która będzie punktem wyjścia do tej książki. Wśród autorów antologii same pisarskie sławyWstęp napisał Dean R. Koontz, a wśród 23 autorów opowiadań są: Dan Simmons, Neil Gaiman, Robert Silverberg, Lucius Shepard, Glen Cook, George R.R. Martin, Tad Williams, Howard Waldrop, Mike Resnick, Walter Ion Williams i inni. Zebrać takich autorów zwykle jest niełatwo, a tu ponoć sami się pchali!

Każde opowiadanie jest indywidualne, w niektórych występują postaci znane już z opowiadań Vance’a, w innych zupełnie nowe, ale znakomicie wpasowujące się w jakże żywą i barwną opowieść o dogorywającej swych dni Ziemi. Przede wszystkim zaś autorzy doskonale odwzorowali, podszyli się pod styl Vance’a, dowcipny, bardzo barwny, kwiecisty. Ten styl jest trudny do podrobienia, zwłaszcza że Vance lubił do każdej swojej opowieści stosować inne style.

To będzie jedna z najciekawszych książek fantasy tego roku.

Komentarze (4)

Maciej 'rybieudka' Rybicki:

8 kw. 2011 o 12:01.

No to ja już się bardzo cieszę. Tym bardziej, że „Umierająca Ziemia” zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie. Jest na co czekać:)

Bartek 'baczko Łopatka:

10 kw. 2011 o 14:04.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek tego roku – must have 🙂

mahler:

19 kw. 2011 o 18:29.

Chociaż mnie Cugel trochę znudził, to uniwersum „umierającej ziemi” ma potencjał. Na pewno warto będzie sięgnąć po antologię:)

Wojtek Sedeńko:

19 kw. 2011 o 19:03.

Ach, Cugel Sprytny, choć sam nie przepadam za fantasy, to bohater znakomity i niepowtarzalny. I autorzy antologii wypowiedzą się na ten temat w samych superlatywach.

Zostaw komentarz