Nagroda British Fantasy

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: British Fantasy, utworzono: 5 Luty 2011

Nagroda British Fantasy jest przyznawana przez Brytyjskie Stowarzyszenie Fantasy (nie mylić ze stowarzyszeniem SF). Obok głównych nagród przyznawane są jeszcze dwie nagrody specjalne im. Augusta Derletha i im. Karla Edwarda Wagnera, oraz im. Roberta Holdstocka.

 

2012

NAGRODA ROBERTA HOLDSTOCKA: Among Others, Jo Walton
NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Ritual, Adam Nevill
ANTOLOGIA:  The Weird, red. Jeff & Ann VanderMeer
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Everone’s Just So So Special, Robert Shearman
MIKROPOWIEŚĆ: Gorel and the Pot Bellied God, Lavie Tidhar
OPOWIADANIE: “The Coffin-Maker’s Daughter”, Angela Slatter
NON FICTION: Supergods: Our World ine the Age of the Superhero , Grant Morrison
MAGAZINE: Black Static
GRAFIK: Daniele Serra

2011

NAGRODA K.E.WAGNERA: Terry Pratchett
NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Demon Dance, Sam Stone
ANTOLOGIA: Back From the Dead: The Legacy of the Pan Book of Horror Stories, red. Johnny Mains,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Full Dark, No Stars, Stephen King (Czarna, bezgwiezdna noc, Albatros)
MIKROPOWIEŚĆ: Humpty’s Bones, Simon Clark
OPOWIADANIE: Fool’s Gold, Sam Stone
NON FICTION: Vincent Chong, Altered Visions: The Art of Vincent Chong
MAGAZINE: Black Static
GRAFIK: Vincent Chong

2010

NAGRODA K.E.WAGNERA:  Robert Holdstock
NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ:  One, Conrad Williams
ANTOLOGIA:   The Mammoth Book of Best New Horror: 20, Stephen Jones,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Love Songs for the Shy and Cynical, Robert Shearman
MIKROPOWIEŚĆ:  The Language of Dying, Sarah Pinborough
OPOWIADANIE:   What Happens When You Wake Up in the Night, Michael Marshall Smith
NON FICTION:  Ansible Link, David Langford
MAGAZINE:   Murky Depths, Terry Martin, ed.
GRAFIK:  Vincent Chong (for work including covers for The Witnesses are Gone and Mammoth Book of Best New Horror 20)

2009

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ:  Memoirs of a Master Forger, Graham Joyce
ANTOLOGIA:  The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Nineteen, Stephen Jones, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Bull Running for Girls, Allyson Bird
MIKROPOWIEŚĆ:  The Reach of Children, Tim Lebbon
OPOWIADANIE:  „Do You See”, Sarah Pinborough
NON FICTION:  Basil Copper: A Life in Books, Stephen Jones, ed.
MAGAZINE:  Postscripts, Peter Crowther & Nick Gevers, eds.
GRAFIK:   Vincent Chong (for various)

2008

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ:  The Grin of the Dark, Ramsey Campbell
ANTOLOGIA:    The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eighteen, Stephen Jones
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Old Devil Moon, Christopher Fowler
MIKROPOWIEŚĆ:  The Scalding Rooms, Conrad Williams
OPOWIADANIE:   „My Stone Desire”, Joel Lane
NON FICTION:   Whispers of Wickedness, Peter Tennant
GRAFIK: Vincent Chong
KARL EDWARD WAGNER AWARD (SPECIAL AWARD):  Ray Harryhausen

2007

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ:  Dusk, Tim Lebbon (Zmrok, Amber)
ANTOLOGIA:  Extended Play: The Elastic Book of Music, Gary Couzens, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Fragile Things, Neil Gaiman (Rzeczy ulotne, Mag)
MIKROPOWIEŚĆ:  „Kid”, Paul Finch
OPOWIADANIE:  „Whisper Lane”, Mark Chadbourn
NON FICTION:  Cinema Macabre, Mark Morris
GRAFIK:  Vincent Chong
KARL EDWARD WAGNER AWARD (SPECIAL AWARD):  Ellen Datlow

2006

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Anansi Boys, Neil Gaiman (Chłopaki Anansiego, Mag)
ANTOLOGIA: The Elastic Books of Numbers, Allen Ashley
ZBIÓR OPOWIADAŃ: 20th Century Ghosts, Joe Hill (Upiory XX wieku, Albatros)
MIKROPOWIEŚĆ:The Mask Behind the Face, Stuart Young
OPOWIADANIE: „Best New Horror”, Joe Hill
MAŁE FORMY: PS Publishing, Peter Crowther
GRAFIK: Les Edwards
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Stephen Jones

2005

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Dark Tower VII: The Dark Tower, Stephen King (Mroczna wieża, Albatros)
ANTOLOGIA: The Alsiso Project, Andrew Hook, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Out of His Mind, Stephen Gallagher
MIKROPOWIEŚĆ: Breathe, Christopher Fowler
OPOWIADANIE: „Black Static”, Paul Meloy
MAŁE FORMY: Elastic Press, Andrew Hook
GRAFIK: Les Edwards
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Nigel Kneale

2004

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Full Dark House, Christopher Fowler
ANTOLOGIA: The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fourteen, Stephen Jones, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Told by the Dead, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: „American Waitress”, Christopher Fowler
MAŁE FORMY: PS Publishing
GRAFIK: Les Edwards
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Peter Jackson

2003

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Scar, China Miéville (Blizna, Zysk i S-ka)
ANTOLOGIA: Keep Out the Night, Stephen Jones, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Ramsey Campbell, Probably: Essays on Horror and Sundry Fantasies, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: The Fairy Feller’s Master Stroke, Mark Chadbourn
MAŁE FORMY: PS Publishing
GRAFIK: Les Edwards
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Alan Garner

2002

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Night of the Triffids, Simon Clark (Noc tryfidów, Amber)
ANTOLOGIA: The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve, Stephen Jones, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Aftershocks, Paul Finch
OPOWIADANIE: „Goblin City Lights”, Simon Clark
MAŁE FORMY: PS Publishing
GRAFIK: Jim Burns
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): no award

2001

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Perdido Street Station, China Miéville (Dworzec Perdido, Zysk i S-ka)
ANTOLOGIA: Hideous Progeny, Brian Willis
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Where the Bodies Are Buried, Kim Newman
OPOWIADANIE: Naming of Parts, Tim Lebbon
MAŁE FORMY: PS Publishing
GRAFIK: Jim Burns
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Peter Haining

2000

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Indigo, Graham Joyce (Indygo, Solaris)
ANTOLOGIA: The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Ten, Stephen Jones, ed.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Lonesome Roads, Peter Crowther
OPOWIADANIE: White, Tim Lebbon
MAŁE FORMY: Razorblade Press
GRAFIK: Les Edwards
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Anne McCaffrey

1999

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Bag of Bones, Stephen King (Worek kości, Prószyński i S-ka)
ANTOLOGIA: Dark Terrors 4, Stephen Jones & David Sutton, eds.
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Ghosts and Grisly Things, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE:  „The Song My Sister Sang”, Stephen Laws
MAŁE FORMY: The Third Alternative, Andy Cox
GRAFIK: Bob Covington

1998

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Light Errant, Chaz Brenchley
ANTOLOGIA: Dark Terrors 3, Stephen Jones & David Sutton
OPOWIADANIE: „Wageslaves”, Christopher Fowler
MAŁE FORMY: Interzone, David Pringle
GRAFIK: Jim Burns

1997

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Tooth Fairy, Graham Joyce
ANTOLOGIA: The Nightmare Factory, Thomas Ligotti
OPOWIADANIE: „Dancing About Architecture”, Martin Simpson
MAŁE FORMY: H.P. Lovecraft: A Life, S. T. Joshi
GRAFIK: Jim Burns
KARL EDWARD WAGNER AWARD (NAGRODA SPECJALNA): Jo Fletcher

1996

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Requiem, Graham Joyce (Requiem, Solaris)
ANTOLOGIA: Last Rites and Resurrections, Andy Cox, ed.
OPOWIADANIE: „More Tomorrow”, Michael Marshall Smith
MAŁE FORMY: The Third Alternative, Andy Cox
GRAFIK: Josh Kirby
NAGRODA SPECJALNA: Mike O’Driscoll & Stephen Lockley (for Welcome to My Nightmare convention)

1995

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Only Forward, Michael Marshall Smith
ANTOLOGIA: The Earth Wire & Other Stories, Joel Lane
OPOWIADANIE: „The Temptation of Dr. Stein”, Paul J. McAuley
MAŁE FORMY: Necrofile, Stefan R. Dziemianowicz, S. T. Joshi & Michael A. Morrison
GRAFIK: Martin McKenna
ICARUS: Maggie Furey
NAGRODA SPECJALNA: John Jarrold (for editor of Legend)

1994

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Long Lost, Ramsey Campbell
ANTOLOGIA: Dark Voices 5, David Sutton & Stephen Jones, eds.
OPOWIADANIE: „The Dog Park”, Dennis Etchison
MAŁE FORMY: Dementia 13
GRAFIK: Les Edwards
ICARUS: Poppy Z. Brite
COMMITTEE AWARD: David Sutton

1993

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Dark Sister, Graham Joyce
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Darklands 2, Nicholas Royle, ed.
OPOWIADANIE: „Night Shift Sister”, Nicholas Royle
MAŁE FORMY: Stuart Hughes & Dave Bell
GRAFIK: Jim Pitts
ICARUS: Conrad Williams
SPECIAL COMMITTEE AWARD: Michael Moorcock

1992

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Outside the Dog Museum, Jonathan Carroll (Muzeum psów, Rebis)
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Darklands, Nicholas Royle, ed.
OPOWIADANIE: „The Dark Land”, Michael Marshall Smith
MAŁE FORMY: Peeping Tom
GRAFIK: Jim Pitts
ICARUS: Melanie Tem
COMMITTEE AWARD: Andrew Porter

1991

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Midnight Sun, Ramsey Campbell
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Best New Horror, Stephen Jones & Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: „The Man Who Drew Cats”, Michael Marshall Smith
MAŁE FORMY: Dark Dreams, David Cowperthwaite & Jeff Dempsey
GRAFIK: Les Edwards
ICARUS: Michael Marshall Smith
SPECIAL: Dorothy Lumley

1990

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Carrion Comfort, Dan Simmons
OPOWIADANIE: „On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks”, Joe R. Lansdale
FILM: Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones i ostatnia krucjata)
GRAFIK: Dave Carson SPECIAL: Peter Coleborn

1989

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Influence, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: „Fruiting Bodies”, Brian Lumley
MAŁE FORMY: Dagon, Carl Ford
GRAFIK: Dave Carson ICARUS: John Gilbert
NAGRODA SPECJALNA: R. Chetwynd-Hayes

1988

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Hungry Moon, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: „Leaks”, Steve Rasnic Tem
MAŁE FORMY: Dagon, Carl Ford
FILM: Hellraiser
GRAFIK: J. K. Potter ICARUS: Carl Ford

1987

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: It, Stephen King (To, Albatros)
OPOWIADANIE: „The Olympic Runner”, Dennis Etchison
MAŁE FORMY: Fantasy Tales, Stephen Jones & David Sutton
FILM: Aliens (Obcy)
GRAFIK: J. K. Potter
NAGRODA SPECJALNA: Charles L. Grant

1986

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Ceremonies, T. E. D. Klein
OPOWIADANIE: „The Forbidden”, Clive Barker
MAŁE FORMY: Fantasy Tales, Stephen Jones & David Sutton
FILM: A Nightmare on Elm Street (Koszmar z ulicy Wiązów)
GRAFIK: J. K. Potter
SPECIAL: Leslie Flood

1985

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Incarnate, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: „In the Hills, the Cities”, Clive Barker
MAŁE FORMY: Whispers, Stuart David Schiff
FILM: Ghostbusters
GRAFIK: Stephen Fabian
NAGRODA SPECJALNA: Manly Wade Wellman

1984

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Floating Dragon, Peter Straub
OPOWIADANIE: „Neither Brute Nor Human”, Karl Edward Wagner
MAŁE FORMY: Ghosts & Scholars, Rosemary Pardoe
FILM: Videodrome
GRAFIK: Rowena Morrill
NAGRODA SPECJALNA: Donald Wollheim & Elsie Wollheim

1983

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Sword of the Lictor, Gene Wolfe (Miecz Liktora, Książnica)
OPOWIADANIE: „The Breathing Method”, Stephen King
MAŁE FORMY: Fantasy Tales, Stephen Jones & David Sutton
FILM: Blade Runner (Łowca androidów)
GRAFIK: Dave Carson
SPECIAL: Karl Edward Wagner

1982

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Cujo, Stephen King (Cujo, Prószyński i S-ka)
OPOWIADANIE: „The Dark Country”, Dennis Etchison
MAŁE FORMY: Fantasy Tales, Stephen Jones & David Sutton
FILM: Raiders of the Lost Ark (Poszukiwacze zaginionej arki)
GRAFIK: Dave Carson

1981

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: To Wake the Dead, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE: „Stains”, Robert Aickman
MAŁE FORMY: Airgedlamh, David McFerran, Stephen Jones & David Sutton
FILM: The Empire Strikes Back (Imperium kontraatakuje)
GRAFIK: Dave Carson
SPECIAL: Stephen King

1980

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Death’s Master, Tanith Lee (Mistrz śmierci, Amber)
OPOWIADANIE: „The Button Molder”, Fritz Leiber
MAŁE FORMY: Fantasy Tales, Stephen Jones & David Sutton
FILM: Alien (Obcy – 8 pasażer Nostromo)
GRAFIK: Stephen Fabian
COMIC: Heavy Metal

1979

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever, Stephen R. Donaldson (Kroniki Thomasa Niedowiarka, Zysk i S-ka)
OPOWIADANIE: „Jeffty Is Five”, Harlan Ellison (Jeffty ma pięć lat, Solaris)
MAŁE FORMY: Fantasy Tales, Stephen Jones & David Sutton
FILM: Close Encounters of the Third Kind (Bliskie spotkania III go stopnia)
PRACA: Okładka Boris magazine „The Amazing Princess and Her Pet”, Boris Vallejo
COMIC: „The Scarlet Citadel”, Roy Thomas & Frank Brunner

1978

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: A Spell for Chameleon, Piers Anthony (Zaklęcie dla Kameleon, Rebis)
OPOWIADANIE: „In the Bag”, Ramsey Campbell

1977

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Dragon and the George, Gordon R. Dickson (Smok i jerzy, Rebis)
OPOWIADANIE: „Two Suns Setting”, Karl Edward Wagner
MAŁE FORMY: Andurile
FILM: The Omen (Omen)
PRACA: „The Sacrifice”, Michael Wm. Kaluta
COMIC: Howard the Duck (Kaczor Howard)

1976

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Hollow Lands, Michael Moorcock

1975

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Sword and the Stallion, Michael Moorcock
OPOWIADANIE: „Sticks”, Karl Edward Wagner
FILM: The Exorcist (Egzorcysta)

1974

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: Hrolf Kraki’s Saga, Poul Anderson

1973

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The King of the Swords, Michael Moorcock (Król Mieczy, Amber)

1972

NAGRODA AUGUSTA DERLETHA ZA POWIEŚĆ: The Knight of the Swords, Michael Moorcock (Kawaler mieczy, Amber)

Zostaw komentarz