Nagroda World Fantasy

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: NAGRODY SF NA ŚWIECIE; World Fantasy, utworzono: 4 Luty 2011

World Fantasy Award nie ma długiej historii, ale dzisiaj uważana jest za trzecią, po Hugo i Nebuli nagrodę na świecie (pod względem prestiżu). Niech nie zmyli was nazwa fantasy. To pojęcie dla Anglojęzycznego czytelnika jest znacznie pojemniejsze niż u nas, oznacza ni mniej ni więcej całą fantastykę poza stricte naukową SF. Warto też zwrócić uwagę na zestaw autorów – tutaj często są to pisarze nie nagradzani Hugo czy Nebulą. Zupełnie inny rynek.

Tu także proszę o pomoc, gdybyście wyłapali jakieś nieścisłości w polskich tytułach.

2011

POWIEŚĆ: Who Fears Death, Nnedi Okorafor
MIKROPOWIEŚĆ: „The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon”, Elizabeth Hand
OPOWIADANIE: „Fossil-Figures”, Joyce Carol Oates
ANTOLOGIA: My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me, red. Kate Bernheimer
ZBIÓR OPOWIADAŃ: What I Didn’t See and Other Stories, Karen Joy Fowler
GRAFIK: Kinuko Y. Craft
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Marc Gascoigne

2010

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Terry Pratchett ; Peter Straub; Brian Lumley
POWIEŚĆ: The City & the City, China Mieville (Miasto i Miasto, Zysk i S-ka)
MIKROPOWIEŚĆ: „Sea-Hearts”, Margo Lanagan
OPOWIADANIE: ”The Pelican Bar”, Karen Joy Fowler
ANTOLOGIA: American Fantastic Tales: Terror and the Uncanny: From Poe to the Pulps/From the 1940s to Now, Peter Straub,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Very Best of Gene Wolfe/The Best of Gene Wolfe, Gene Wolfe     ex equo There Once Lived a Woman Who Tried To Kill Her Neighbor’s Baby: Scary Fairy Tales, Ludmilla Petrushevskaya
GRAFIK: Charles Vess
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY:Jonathan Strahan

2009

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Ellen Asher ; Jane Yolen
POWIEŚĆ: The Shadow Year, Jeffrey Ford
POWIEŚĆ: Tender Morsels, Margo Lanagan
MIKROPOWIEŚĆ: „If Angels Fight”,  Richard Bowes
OPOWIADANIE:”26 Monkeys, Also the Abyss”, Kij Johnson
ANTOLOGIA: Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, Ekaterina Sedia,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Drowned Life, Jeffrey Ford
GRAFIK: Shaun Tan
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY:Kelly Link & Gavin J. Grant)

2008

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Patricia A. McKillip;  Leo & Diane Dillon
POWIEŚĆ: Ysabel, Guy Gavriel Kay (Ysabel, Mag)
MIKROPOWIEŚĆ: Illyria, Elizabeth Hand
OPOWIADANIE: ”Singing of Mount Abora”, Theodora Goss
ANTOLOGIA: Inferno, Ellen Datlow,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Tiny Deaths, Robert Shearman
GRAFIK: Edward Miller
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY:Peter Crowther

2007

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Diana Wynne Jones ;  Betty Ballantine
POWIEŚĆ: Soldier of Sidon, Gene Wolfe
MIKROPOWIEŚĆ: „Botch Town”, Jeffrey Ford
SHORT FICTION: „Journey Into the Kingdom”, M. Rickert
ANTOLOGIA: Salon Fantastique, Ellen Datlow & Terri Windling,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Map of Dreams, M. Rickert GRAFIK: Shaun Tan
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY:Ellen Asher

2006

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: John Crowley ; Stephen Fabian
POWIEŚĆ: Kafka on the Shore, Haruki Murakami (Kafka nad morzem, Muza)
MIKROPOWIEŚĆ: Voluntary Committal, Joe Hill
OPOWIADANIE: CommComm, George Saunders
ANTOLOGIA: The Fair Folk, Marvin Kaye,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Keyhole Opera, Bruce Holland Rogers
GRAFIK: James Jean
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Sean Wallace

2005

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Carol Emshwiller ; Tom Doherty
POWIEŚĆ: Jonathan Strange & Mr Norrell, Susanna Clarke (Jonathan Strange i pan Norrell, Wyd. Literackie)
MIKROPOWIEŚĆ: The Growlimb, Michael Shea
OPOWIADANIE: Singing My Sister Down, Margo Lanagan
ANTOLOGIA (ex equo): Acquainted with the Night, Barbara Roden &  Christopher Roden,
ANTOLOGIA (ex equo): Dark Matter: Reading the Bones, Sheree R. Thomas
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Black Juice, Margo Lanagan
GRAFIK: John Picacio
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: S. T. Joshi

2004

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Stephen King , Gahan Wilson
POWIEŚĆ: Tooth and Claw, Jo Walton
MIKROPOWIEŚĆ: A Crowd of Bone, Greer Gilman
OPOWIADANIE: Don Ysidro, Bruce Holland Rogers
ANTOLOGIA: Strange Tales, Rosalie Parker,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Bibliomancy, Elizabeth Hand
GRAFIK (ex equo): Donato Giancola
GRAFIK (ex equo): Jason Van Hollander
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Peter Crowther

2003

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Lloyd Alexander ; Donald M. Grant
POWIEŚĆ (ex equo): The Facts of Life, Graham Joyce
POWIEŚĆ (ex equo): Ombria in Shadow, Patricia A. McKillip
MIKROPOWIEŚĆ: The Library, Zoran Zivkovic
OPOWIADANIE: Creation, Jeffrey Ford
ANTOLOGIA (ex equo): The Green Man: Tales from the Mythic Forest, Ellen Datlow & Terri Windling, eds.
ANTOLOGIA (ex equo): Leviathan Three, Jeff VanderMeer & Forrest Aguirre,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Fantasy Writer’s Assistant and Other Stories, Jeffrey Ford
GRAFIK: Tom Kidd
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Gordon Van Gelder (for F&SF)

2002

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Forrest J Ackerman ; George Scithers
POWIEŚĆ: The Other Wind, Ursula K. Le Guin (Inny wiatr, Książnica)
MIKROPOWIEŚĆ: The Bird Catcher, S. P. Somtow
OPOWIADANIE: Queen for a Day, Albert E. Cowdrey
ANTOLOGIA: The Museum of Horrors, Dennis Etchison,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Skin Folk, Nalo Hopkinson
GRAFIK: Allen Koszowski
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY (ex equo): Stephen Jones  Jo Fletcher

2001

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Frank Frazetta ; Philip José Farmer
POWIEŚĆ (ex equo): Galveston, Sean Stewart
POWIEŚĆ (ex equo): Declare, Tim Powers
MIKROPOWIEŚĆ: The Man on the Ceiling, Steve Rasnic Tem & Melanie Tem
OPOWIADANIE: The Pottawatomie Giant, Andy Duncan
ANTOLOGIA: Dark Matter: A Century of Speculative Fiction from the African Diaspora, Sheree R. Thomas,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Beluthahatchie and Other Stories, Andy Duncan
GRAFIK: Shaun Tan
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Tom Shippey

2000

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Michael Moorcock , Marion Zimmer Bradley
POWIEŚĆ: Thraxas, Martin Scott (Thraxas Mag, Amber)
MIKROPOWIEŚĆ (ex equo): Sky Eyes, Laurel Winter
MIKROPOWIEŚĆ (ex equo): The Transformation of Martin Lake, Jeff VanderMeer (Przemiana Martina Lake’a, Solaris)
OPOWIADANIE: The Chop Girl, Ian R. MacLeod (Fatalna sztuka, Solaris)
ANTOLOGIA: Silver Birch, Blood Moon, Ellen Datlow & Terri Windling,
ZBIÓR OPOWIADAŃ (ex equo): Reave the Just and Other Tales, Stephen R. Donaldson
ZBIÓR OPOWIADAŃ (ex equo): Moonlight and Vines, Charles de Lint
GRAFIK: Jason Van Hollander
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Gordon Van Gelder

1999

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Hugh B. Cave
POWIEŚĆ: The Antelope Wife, Louise Erdrich
MIKROPOWIEŚĆ: The Summer Isles, Ian R. MacLeod
OPOWIADANIE: The Specialist’s Hat, Kelly Link (Kapelusz specjalisty, Fantastyka)
ANTOLOGIA: Dreaming Down-Under, Jack Dann & Janeen Webb,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Black Glass, Karen Joy Fowler
GRAFIK: Charles Vess
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Jim Turner

1998

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Andre Norton ; Edward L. Ferman
POWIEŚĆ: The Physiognomy, Jeffrey Ford (Fizjonomika, Solaris)
MIKROPOWIEŚĆ: Streetcar Dreams, Richard Bowes
OPOWIADANIE: Dust Motes, P. D. Cacek
ANTOLOGIA: Bending the Landscape: Fantasy, Nicola Griffith & Stephen Pagel,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Throne of Bones, Brian McNaughton
GRAFIK: Alan Lee
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: John Clute & John Grant

1997

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Madeleine L’Engle
POWIEŚĆ: Godmother Night, Rachel Pollack
MIKROPOWIEŚĆ: A City in Winter, Mark Helprin
OPOWIADANIE: Thirteen Phantasms, James P. Blaylock
ANTOLOGIA: Starlight 1, Patrick Nielsen Hayden,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Wall of the Sky, the Wall of the Eye, Jonathan Lethem
GRAFIK: Moebius (Jean Girard)
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Michael J. Weldon

1996

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Gene Wolfe
POWIEŚĆ: The Prestige, Christopher Priest (Prestiż, Rebis)
MIKROPOWIEŚĆ: Radio Waves, Michael Swanwick
OPOWIADANIE: The Grass Princess, Gwyneth Jones
ANTOLOGIA: The Penguin Book of Modern Fantasy by Women, A. Susan Williams & Richard Glyn Jones,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Seven Tales and a Fable,  Gwyneth Jones
GRAFIK: Gahan Wilson
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Richard Evans

1995

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Ursula K. Le Guin
POWIEŚĆ: Towing Jehovah, James Morrow
MIKROPOWIEŚĆ: Last Summer at Mars Hill, Elizabeth Hand (Ostatniego lata na Marsowym Wzgórzu, SFinks)
OPOWIADANIE: The Man in the Black Suit, Stephen King
ANTOLOGIA: Little Deaths, Ellen Datlow,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians and A Conflagration Grafik, Bradley Denton
GRAFIK: Jacek Yerka
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Ellen Datlow

1994

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Jack Williamson
POWIEŚĆ: Glimpses, Lewis Shiner
MIKROPOWIEŚĆ: Under the Crust, Terry Lamsley
OPOWIADANIE: The Lodger, Fred Chappell
ANTOLOGIA: Full Spectrum 4, Lou Aronica, Amy Stout & Betsy Mitchell,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Alone with the Horrors, Ramsey Campbell
GRAFIK (ex equo): J. K. Potter GRAFIK (ex equo): Alan M. Clark
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Tim Underwood & Chuck Miller

1993

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Harlan Ellison
POWIEŚĆ: Last Call, Tim Powers (Ostatnia rozmowa, Zysk i S-ka)
MIKROPOWIEŚĆ: The Ghost Village, Peter Straub
OPOWIADANIE (ex equo): Graves, Joe Haldeman (Groby, Prószyński)
OPOWIADANIE (ex equo): This Year’s Class Picture, Dan Simmons
ANTOLOGIA: MetaHorror, Dennis Etchison,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Sons of Noah & Other Stories, Jack Cady GRAFIK: James Gurney
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Jeanne Cavelos

1992

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Edd Carex
POWIEŚĆ: Boy’s Life, Robert R. McCammon
MIKROPOWIEŚĆ: The Ragthorn, Robert Holdstock & Garry Kilworth
OPOWIADANIE: The Somewhere Doors, Fred Chappell
ANTOLOGIA: The Year’s Best Fantasy and Horror: Fourth Annual Collection Ellen Datlow & Terri Windling,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Ends of the Earth, Lucius Shepard
GRAFIK: Tim Hildebrandt
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: George Scithers & Darrell Schweitzer

1991

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Ray Russell
POWIEŚĆ (ex equo): Thomas the Rhymer, Ellen Kushner
POWIEŚĆ (ex equo): Only Begotten Daughter, James Morrow
MIKROPOWIEŚĆ: Bones, Pat Murphy
OPOWIADANIE: A Midsummer Night’s Dream, Neil Gaiman & Charles Vess
ANTOLOGIA: Best New Horror, Stephen Jones & Ramsey Campbell,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Start of the End of It All and Other Stories, Carol Emshwiller
GRAFIK: Dave McKean
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Arnie Fenner

1990

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: R. A. Lafferty
POWIEŚĆ: Lyonesse: Madouc, Jack Vance (Madouc, Rebis)
MIKROPOWIEŚĆ: Great Work of Time, John Crowley
OPOWIADANIE: The Illusionist, Steven Millhauser
ANTOLOGIA: The Year’s Best Fantasy: Second Annual Zbiór opowiadań, Ellen Datlow & Terri Windling,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Richard Matheson: Collected Stories, Richard Matheson GRAFIK: Thomas Canty
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Mark V. Ziesing

1989

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Evangeline Walton
POWIEŚĆ: Koko, Peter Straub
MIKROPOWIEŚĆ: The Skin Trade, George R. R. Martin (Obrót skórą, Zysk i S-ka, SFinks)
OPOWIADANIE: Winter Solstice, Camelot Station, John M. Ford
ANTOLOGIA: The Year’s Best Fantasy: First Annual Zbiór opowiadań, Ellen Datlow & Terri Windling,
ZBIÓR OPOWIADAŃ (ex equo): Angry Candy, Harlan Ellison
ZBIÓR OPOWIADAŃ (ex equo): Storeys from the Old Hotel, Gene Wolfe
GRAFIK: Edward Gorey
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY (ex equo): Terri Windling
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY  Robert Weinberg

1988

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Everett F. Bleiler
POWIEŚĆ: Replay, Ken Grimwood (Powtórka, Rebis)
MIKROPOWIEŚĆ: Buffalo Gals, Won’t You Come Out Tonight, Ursula K. Le Guin (Dziewczyny Buffalo, Alkazar)
OPOWIADANIE: Friend’s Best Man, Jonathan Carroll
ANTOLOGIA (ex equo): The Architecture of Fear, Kathryn Cramer & Peter D. Pautz,
ANTOLOGIA (ex equo): The Dark Descent, David G. Hartwell,
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Jaguar Hunter, Lucius Shepard
GRAFIK: J. K. Potter
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: David G. Hartwell

1987

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Jack Finney
POWIEŚĆ: Perfume, Patrick Süskind (Pachnidło, Świat Książki)
MIKROPOWIEŚĆ: Hatrack River, Orson Scott Card
OPOWIADANIE: Red Light, David J. Schow
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: Tales of the Quintana Roo, James, Tiptree Jr
GRAFIK: Robert Gould
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Jane Yolen

1986

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Avram Davidson
POWIEŚĆ: Song of Kali, Dan Simmons (Pieśń Kali, Alfa)
MIKROPOWIEŚĆ: Nadelman’s God, T. E. D. Klein
OPOWIADANIE: Paper Dragons, James P. Blaylock
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: Imaginary Lands, Robin McKinley, ed.
GRAFIK: Jeff Jones GRAFIK: Thomas Canty
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Pat LoBrutto

1985

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Theodore Sturgeon
POWIEŚĆ (ex equo): Mythago Wood, Robert Holdstock (Las ożywionego mitu, Zysk i S-ka)
POWIEŚĆ (ex equo): Bridge of Birds, Barry Hughart
MIKROPOWIEŚĆ: „The Unconquered Country”, Geoff Ryman
OPOWIADANIE (ex equo): „Still Life with Scorpion”, Scott Baker
OPOWIADANIE (ex equo): „The Bones Wizard”, Alan Ryan
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: Clive Barker’s Books of Blood, Vols. I-III, Clive Barker
GRAFIK: Edward Gorey
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Chris Van Allsburg

1984

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Richard Matheson ; Donald Wandrei; Jack Vance ; L. Sprague de Camp; E. Hoffmann Price
POWIEŚĆ: The Dragon Waiting, John M. Ford
MIKROPOWIEŚĆ: „Black Air”, Kim Stanley Robinson
OPOWIADANIE: „Elle Est Trois, (La Mort)”, Tanith Lee
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: High Spirits, Robertson Davies
GRAFIK: Stephen Gervais
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Ian Ballantine, Betty Ballantine, Joy Chant, George Sharp

1983

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Roald Dahl
POWIEŚĆ: Nifft the Lean, Michael Shea
MIKROPOWIEŚĆ (ex equo): „Beyond Any Measure”, Karl Edward Wagner
MIKROPOWIEŚĆ (ex equo): „Confess the Seasons”, Charles L. Grant
OPOWIADANIE: „The Gorgon”, Tanith Lee
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Nightmare Seasons, Charles L. Grant, ed.
GRAFIK: Michael Whelan
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Donald M. Grant

1982

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Italo Calvino
POWIEŚĆ: Little, Big, John Crowley (Małe, duże, Solaris)
MIKROPOWIEŚĆ: „The Fire When It Comes”, Parke Godwin
OPOWIADANIE (ex equo): „The Dark Country”, Dennis Etchison
OPOWIADANIE (ex equo): „Do the Dead Sing?” („The Reach”), Stephen King
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Elsewhere, Terri Windling & Mark Alan Arnold,
GRAFIK: Michael Whelan
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Edward L. Ferman (for F&SF)

1981

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: C. L. Moore
POWIEŚĆ: The Shadow of the Torturer, Gene Wolfe (Cień kata, Książnica)
OPOWIADANIE: „The Ugly Chickens”, Howard Waldrop (Szkaradne kuraki, Solaris)
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Dark Forces, Kirby McCauley, ed. GRAFIK: Michael Whelan
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Donald A. Wollheim (for DAW)

1980

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Manly Wade Wellman
POWIEŚĆ: Watchtower, Elizabeth A. Lynn (Wieża Czat, Solaris)
OPOWIADANIE (ex equo): „Mackintosh Willy”, Ramsey Campbell
OPOWIADANIE (ex equo): „The Woman Who Loved the Moon”, Elizabeth A. Lynn (Dziewczyna, która pokochała księżyc, klubówka)
ANTOLOGIA/ZBIÓR OPOWIADAŃ: Amazons!, Jessica Amanda Salmonson,
GRAFIK: Don Maitz
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Donald M. Grant

1979

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Jorge Luis Borges
POWIEŚĆ: Gloriana, Michael Moorcock (Gloriana, Amber)
OPOWIADANIE: „Naples”, Avram Davidson
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: Shadows, Charles L. Grant,
GRAFIK (ex equo): Alicia Austin;  Dale Enzenbacher
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Edward L. Ferman (for F&SF)

1978

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Frank Belknap Long
POWIEŚĆ: Our Lady of Darkness, Fritz Leiber
OPOWIADANIE: „The Chimney”, Ramsey Campbell
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: Murgunstrumm and Others, Hugh B. Cave
GRAFIK: Lee Brown Coye
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Everett F. Bleiler

1977

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Ray Bradbury
POWIEŚĆ: Doctor Rat, William Kotzwinkle
OPOWIADANIE: „There’s a Long, Long Trail A-Winding”, Russell Kirk
ZBIÓR OPOWIADAŃ/ANTOLOGIA: Frights, Kirby McCauley,
GRAFIK: Roger Dean
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Shelley Torgeson & Roy Torgeson (for Alternate World Recordings, Inc.)

1976

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Fritz Leiber
POWIEŚĆ: Bid Time Return, Richard Matheson
OPOWIADANIE: „Belsen Express”, Fritz Leiber
ZBIÓR OPOWIADAŃ: The Enquiries of Dr. Eszterhazy, Avram Davidson
GRAFIK: Frank Frazetta
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Donald M. Grant

1975

ZA CAŁOKSZTAŁT  OSIĄGNIĘĆ: Robert Bloch
POWIEŚĆ: The Forgotten Beasts of Eld, Patricia A. McKillip (Zagubione bestie z Eldu, Mag)
OPOWIADANIE: „Pages from a Young Girl’s Journal”, Robert Aickman
ZBIÓR OPOWIADAŃ: Worse Things Waiting, Manly Wade Wellman
GRAFIK: Lee Brown Coye
NAGRODA SPECJALNA DLA PROFESJONALISTY: Ian Ballantine & Betty Ballantine

Zostaw komentarz