Zamki świata

Autor: Wojtek Sedeńko, kategoria: ZAMKI ŚWIATA, utworzono: 11 styczeń 2011

Jak wiedzą wszyscy, którzy mieli okazję ze mną jeździć na wyprawy – uwielbiam stare zamczyska. Najlepiej, jeśli są to zamki średniowieczne, obronne, bez późniejszych renesansowych czy barokowych wstawek. Oczywiście, zamki nad Loarą są klasą samą w sobie, ale niedostępne rycerskie gniazda są dla mnie najciekawsze. Także samo zwiedzanie zamków, jeśli zachowały się w nienaruszonym stanie, nie jest takie ciekawe, jak obserwowanie, jak w średniowieczu potrafiono wykorzystać naturalny teren – zakole rzeki, niedostępną skałę, wyspę na jeziorze – do budowy twierdzy. Muzea wszędzie są podobne, eksponaty podobne i najczęściej przypadkowe. Poza tymi nielicznymi zamkami, jak w Anglii, Szkocji, Francji czy Niemczech, które nadal są w ręku pierwotnych właścicieli i eksponaty rzeczywiście są związane z miejscem.

Nie grupuję na razie zamków z podziałem na krainy, powoli będę tu umieszczał zdjęcia z kolejnych wypraw, systematycznie powiększając ten katalog. Opcjonalnie będzie to kilkaset obiektów w kolejności alfabetycznej.

ALHAMBRA KRYMSKA, Pałac Woroncewa, Krym, Ukraina

Książę Woroncew po pobycie w Hiszpanii i zwiedzeniu Alhambry zapłonął wielką zazdrością. Jak widać megalomania jest w Rosji przypadłością genetyczną, postanowił więc wybudować swoją Alhambrę w posiadłości na Krymie, niedaleko Ałuszty. Oczywiście budowli Woroncewa daleko do pierwowzoru w Granadzie, ale jest na co popatrzeć.

ALNWICK, Northumbria, Anglia

Jeden z piękniejszych angielskich zamków, prócz prywatnych zbiorów malarstwa (i to o wielkiej wartości) ma też okazałe i świetnie zachowane wnętrza. Był wielokrotnie wykorzystywany w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Rodzina lordowska nadal w nim mieszka. Zamek leży niedaleko brzegu Morza Północnego, w Northumbrii.

AMBOISE, Dolina Loary, Francja

Jedna z rezydencji królewskich w dolinie Loary, tu mieszkał król w czasie wojny stuletniej. Tutaj sprowadził też Leonardo da Vinci, który spędził w Amboise ostatnie trzy lata swojego życia. Zmarł i został pochowany w kościele na zamku. Twierdza robi niesamowite wrażenie zwłaszcza od strony rzeki. Samo miasteczko bardzo klimatyczne.


ANGERS, Dolina Loary, Francja

Miasto książąt andegaweńskich, od d’Anjou wzięło też nazwę. Zamek może się pochwalić potężnymi murami i kilkudziesięcioma basztami, dzisiaj „przyciętym”, pierwotnie miały 60 metrów wysokości (20 pieter). Sam widok odstraszał najeźdźców, choć w sumie i łucznik z takiej wieży miał kłopot z trafieniem kogoś na dole. W Angers miały po 1939 roku siedzibę władze polskiego rządu na uchodźstwie, z gen. Sikorskim na czele.

ARRAS, Nadrenia-Palatynat, Niemcy

Zamek Arras należy do jednego z wielu zamków nad piękną i krętą rzeką Mozą w Nadrenii Palatynacie, tuż przy granicy z Francją i Luksemburgiem. Odwiedziłem te tereny z Małgosią w trakcie wyprawy mozelskiej.


AWINION, Prowansja, Francja

Miasto obronne w Awinionie nie jest właściwie zamkiem, a potężnie ufortyfikowanym miastem. Prace zaczęli papieże awiniońscy, którzy na potężnej skale nad Rodanem (Domes) postawili imponujący pałac. Ponieważ papiestwo miało wielu wrogów, miasto ufortyfikowano. Sprawia to imponujące wrażenie. Najlepiej widać Awinion ze słynnego mostu St.Benezet (zostały z niego tylko cztery przęsła po wielkiej powodzi). Most w Polsce znany z piosenko ewy Demarczyk, był w średniowieczu uważany za jeden z cudów architektury.

BAKCZYSARAJ, Krym, Ukraina

Siedziba chanów tatarskich i Złotej Ordy na Krymie ma charakter obronny, ale ponieważ nie była nigdy zagrożona bezpośrednim atakiem, szybko zamieniła się w rodzaj rezydencji. Rezydencji do przyjmowania posłów, bo Tatarzy i tak pozostali ludem koczowniczym, nie nawykłym do budowania stałych siedzib. Szef muzeum nie chciał nas w kwietniu wpuścić do środka, bo pałac otwarty jest tylko VI-IX. Ale pozdrowiłem go od polskich Tatarów z Białegostoku i rura mu zmiękła. Wpuścił.

BAMBERGH, Northumbria, Anglia

Potężny zamek Bambergh, należący do biskupów Northumbrii został postawiony, by bronić tej ziemi przed najazdami Sasów, a potem Wikingów. Tuż obok znajduje się wyspa i zamek Lindisfarne, jedno z najświętszych miejsc angielskiego chrześcijaństwa. Bamberg jest po prostu olbrzymi, i robi niesamowite wrażenie.

BEAUMARIS, Walia

Potężna forteca, zwana ostatnim zamkiem Edwarda I. Zaczął ją stawiać na wyspie Anglesey, broniącą cieśniny pomiędzy wyspą a Walią. Budowy nigdy nie dokończono po śmierci Edwarda. Dzisiaj ta wspaniała wyspa, miejsce zamieszkania syna królowej Diany, jest zakątkiem na ciche wakacje. Mnóstwo tu wspaniałych wiejskich rezydencji, a miasteczko Beamaris jest perełką.  Śliczny jest dziedziniec zamku, mniej więcej boiska do gry w piłkę.

BECKOV, Słowacja

Wykorzystując pobyt na Triconie w Cieszynie (Tetrykonie)  wraz z Tomkiem i Marcinem z grupy solarisowych globtroterów postanowiliśmy jeden dzień spędzić na zwiedzaniu wspaniałych słowackich zamków. Pierwszym była potężna średniowieczna twierdza – Beckov. Widoczna z daleka ruiny, bo wiszące na pionowej skale nad miasteczkiem, bardziej dostępne są z drugiej strony. Robi wrażenie, prawda?

BERNKASTEL, Nadrenia-Palatynat, Niemcy

Uroczy zameczek, jeden z wielu nad Mozą. Należał do jednej z rodzin hrabiowskich, które bogaciły się na handlu i wyrobie wina. W zameczku spędziłem noc na weselu Steffi i Raja, mogłem więc go poznać dokładnie

BIERTAN, Transylwania, Rumunia

Biertan jest wioską obronną, jaką chłopi sascy zbudowali do ochrony swoich rodzin. Takie zamki budowało kilka wiosek i chronili się w nich chłopi z dobytkiem w czasie częstych najazdów na żyzne ziemie Transylwanii (najazdy wołoskie, tureckie). Aż trudno w to uwierzyć, ale takich zamków powstało kilkanaście i są jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie na świecie podobne budowle nie powstały. Większość jest objęta patronatem UNESCO. Naprawdę warto odwiedzić te miejsca, położone są w dzikiej okolicy, i czuć w nich wieki i historię.

BISKUPIN, Polska

Biskupin nie jest zamkiem, a osadą obronną, grodziskiem, ale chyba warto go w tej kolekcji umieścić.


BLOIS, Dolina Loary, Francja

Jeden z najładniejszych zamków w dolinie Loary, przemieniony w piękną rezydencję. To tutaj znajduje się słynna klatka schodowa przypisywana Leonardo da Vinci. W zamku mieszkało wiele głów koronowanych, z polskich akcentów – na zamku zmarła królowa Marysienka, żona Jana III Sobieskiego. Naprzeciwko bramy pomnik najsłynniejszego magika wszech czasów, Houdiniego, co kilka godzin pokazywane jest w kamienicy przedstawienie ze smokami.

BOJNICE, Słowacja

Potężny zamek w Bojnicach, perła słowackich zamków, z twierdzy został zamieniony w rezydencję. Ale i tak robi niesamowite wrażenie. Bardzo przypomina nasz Książ.

BOUZOV, Morawy, Czechy

Do tego zamku trudno trafić, ale jak już pod niego podjedziemy, trudno nie jęknąć z zachwytu. Potężny zamek krzyżacki, przez krótki czas IIwś siedziba SS. Potężny, otoczony murami, wielkością porównywalny z naszym Książem koło Wałbrzycha.

BRAN, Rumunia

Bran jest zamkiem, z którego Rumunia zrobiła wizytówkę krajowej turystyki. I siedzibę Draculi, którego noga nigdy tu nie postała. Bo nie mogła, zamek nie istniał w czasach Draco. Vlad Palownik mieszkał w innych miejscach, które w tej galerii także pokażę. Bran położony jest u stóp Karpat Południowych, w pięknej, podobnej do alpejskich wiosce, pełno tu turystów i handlarzy, pragnących zbić majątek na legendzie Draculi. Sam zamek od strony muzealniczej jest dość dobrze zaopatrzony, a piękny dziedziniec naprawdę robi wrażenie.

BRATYSŁAWA, Słowacja

Zamek w Bratysławie to symbol stolicy Słowacji, która poza jeszcze małą starówką ma mało do zaoferowania mieszkańcom. Kwadratowa sylweta zamku na wgórzu nad Dunajem jest widoczna z daleka.

BURGHAUSEN, Bawaria, Niemcy

Dziwny to zamek. Rozpościera się nad miasteczkiem i ciągnie się wzdłuż na potężnej iglicy skalnej, wbitej pomiędzy Salzach i jezioro Wöhrsee. Ciągnie się to dobre słowo. Zamczysko ma 1100 metrów długości i dzieli się na siedem części, każda jest coraz bardziej niedostępna od poprzedniej, wszędzie bramy i fosy. Zamek wybudował książę Jerzy Bogaty, który wziął za żonę Jadwigę Jagiellońską. Ostatni bastion robi imponujące wrażenie.

CAERNARFON, Walia

Zamek Caernarfon, jeden z zamków króla Edwarda, jakie wybudował w Walii po jej ujarzmieniu, ma wielkie znaczenie dla Walijczyków. Tu odbywają się koronacje przyszłych władców Anglii na książąt Walii. Każdy planowany następca tronu jest koronowany na dziedzińcu. W muzeum stoi krzesło koronacyjne i insygnia książęce. Poza tym jest wspaniale urządzone muzeum wojska. Z jednej strony z murów widać Morze Irlandzkie, z drugiej wewnętrzny port i w oddali wzgórza Snowdonii. Kapitalna budowla.

CAKOVEC, Chorwacja

Runy zamku w Cakovcu nie są może atrakcyjne, ale można na nie poświęcić pół godziny jadąc od granicy węgierskiej w stronę Jezior Plitvickich.


CARCASSONNE, Roussillion, Francja

To jedno z najbardziej znanych ufortyfikowanych miast średniowiecznych, najzabawniejsze jest w nim to, że potężne mury, wieże i blanki zostały pieczołowicie odrestaurowane w XIX wieku. Carcassonne było kilkukrotnie zniszczone, pierwszy raz w trakcie wojen z katarami, potem w trakcie wojen francusko-hiszpańskich. Były miastem granicznym, ważną fortecą, ale wspomniane wyżej wojny odsunęły granicę na południe i miasto straciło na znaczeniu. Dzisiaj jest to kapitalny zabytek, całe miasto nastawione na turystów, wszędzie knajpki, pamiątki, na każdym rogu minstrele. Zwiedzać należy za dnia i w nocy, kiedy jest kapitalnie oświetlone. Warto mury obejść naokoło.

CESKY STERNBERK, Czechy

Piękne zamczysko nad rzeką Sazawą. Obronny charakter nieco złagodziła rozbudowa w rezydencję hrabiowską. Ostatni hrabia Sternberk nadal mieszka na zamku. Za czasów komunistycznych przebywał na zamku w areszcie domowym. Wspaniałe sale myśliwskie, biblioteka (wypatrzyłem XIX-wieczne wydania Verne’a.

CHAMBORD, Dolina Loary, Francja

Największy zamek nad Loarą, najbardziej rozpoznawany, choć w tej renesansowej rezydencji niewiele się działo. W sumie jest to też największe rozczarowanie turystyczne z wycieczki nad Loarę. Słynna spiralna klatka schodowa, gdzie wchodzący i schodzący nie widzą się nawzajem.

CHENONCEAUX, Dolina Loary, Francja

Jedna z ikon zamków nad Loarą, chociaż leży nad rzeką Cher. W czasie wojny była to linia demarkacyjna, zamek jest przerzucony przez rzekę, jedna część leżała po stronie Rzeszy, a druga po stronie Vichy. Ładny ogród.

CHESTER, Mur Hadriana, Anglia

Fort Chester to jeden z największych fortów w Murze cesarza Hadriana, który oddzielał prowincję rzymską Brytanii od dzikich plemion Piktów i Celtów. Niewiele z fortu zostało, ale w Chester znajduje się największe muzeum archeologiczne na murze, a w nim naprawdę dużo pamiątek po obecności Rzymian na tych ziemiach. Jak daleko od Rzymu!


CHINON, Dolina Loary, Francja

Zamek słynny z faktu pierwszego spotkania delfina Francji z Joanna d’Arc, kiedy to obrończyni Francji rozpoznała, pomimo przebrania, następcę tronu. Co zaważyło na jej losie. Sam zamek jest malowniczą ruiną wznoszącą się na skałach nad miasteczkiem.


CHOCIM, Podole, Ukraina

Któż z nas nie słyszał o Chocimiu? Miejscu chwały oręża polskiego i kozackiego, miejsca gdzie dwukrotnie powstrzymano nawałę tureckiej religii i światopoglądu. Mały zamek nad granicznym Dniestrem bronił Podola. Oprócz zamków potężne wały ochraniały większy obszar, w którym gromadziły się wojska polskie i kozackie. Pomnik hetmana Sahajdacznego stoi przy wejściu. Pojechaliśmy tam wczesnym rankiem, nad Dniestrem snuły się mgły, było cicho. Dopiero jak wychodziliśmy z zamku (nikt go nie zamykał na noc) przyszli robotnicy, którzy dokonują drobnych napraw. Odpaliliśmy im kilka hrywien na wódeczkę. Zobaczcie Chocim, naprawdę warto.


CHOCHEM, Nadrenia-Palatynat, Niemcy

Jeden z najpiękniejszych zamków leżących nad urwistym brzegiem Mozy. Naokoło winnice, wewnątrz winiarnie. Samo Chochem to cudowne miasteczko. Podobało mi się tym bardziej, że byliśmy tam w trakcie winobraniowego festynu.

CONWY, Walia

Jeden z zamków króla Edwarda (ten, który zmarł w czasie rebelii Wallace’a). Potrafił budować twierdze. Trzeba powiedzieć, że każdy jego zamek jest niezwykły. Jak na czasy średniowiecza, te fortece były wręcz wzorcowe. Conwy to małe miasteczko o średniowiecznej zabudowie, leżące nad Morzem Irlandzkim, otoczone potężnymi murami z wieloma basztami. A w samym narożniku stoi potężna warownia. Przed kilku laty jedyna droga biegła przez miasteczko i pod zamkiem, przez co Conwy było synonimem wiecznego korku, teraz poprowadzono obwodnicę.

CRAIGMILLAR, Lowlands, Szkocja

To cudny zamek, położony na wzgórzu, z którego widać na horyzoncie Edynburg. Był siedzibą królewską. Dzisiaj bardzo malownicze ruiny. Można godzinami chodzić po zaułkach, licznych dziedzińcach i komnatach, można chodzić po murach, dachach, wdrapywać się na baszty. A my w dodatku mieliśmy wspaniałą pogodę do takiej wycieczki. W ogóle w Szkocji była wspaniała pogoda, nie wiem, co ludzie mówią o deszczu, zimnie i śniegu w środku lata. Ja się opaliłem.

CRICHTON, Lowlands, Szkocja

Żeby zobaczyć ten zameczek, ukryty wśród wzgórz Lowlands, trzeba jechać bardzo wąskimi drogami, pośród szkockich wioseczek. W pewnym momencie zrobiło się tak wąsko, że autokar nie był w stanie dalej jechać. 2 km drałowaliśmy piękną, wiejską okolicą. Kustosz zameczku był szczerze zdziwiony. Miewa turystów raz na tydzień. Warto było.

DINAN, Bretonia, Francja

Jedno z piękniejszych miast Bretonii, otoczone murami jak w Carcassonne. Cudowne domy szachulcowe, muzyka, klimaty.


DOUNE, Highland, Szkocja

Zamek Doune, niedaleko Stirling, u podnóża Gór Szkockich, jest znany najbardziej z filmu Monty Pythona „W poszukiwaniu św. Graala”. To w nim rozgrywają się sceny lżenia orszaku króla Artura przez francuskich żołdaków. W zamku znajduje się mnóstwo pamiątek z filmy, stop-klatki, fotosy, a nawet orzechy do udawania jazdy konno. Jest też specjalne piwo Holy Grail. Zwiedzając ten zamek co chwila rżeliśmy ze śmiechu, nie wspominając o lżeniu z murów przechodzących poniżej turystów. Odgryzali się jak mogli, ale mieliśmy przewagę pozycji.

DUBROVNIK, Dalmacja, Chorwacja

Dubrovnik, zwany perłą Dalmacji, należał przez lata do Republiki Weneckiej i był dobrze strzeżonym miastem. Oprócz potężnych murów ma też parę warowni. Przejście się koroną murów naokoło miasta zajmuje ponad godzinę.

DUNNOTAR, Szkocja

Jeden z najpiękniej położonych zamków, jakie widziałem. Wybrzeże Morza Północnego, olbrzymie skalne klify. Jedno z urwisk wchodzi w morze, mając tylko wąski przesmyk prowadzący na stały ląd – i na tym kawałku zbudowano zamek, który przez wiele dni wytrzymał oblężenie angielskich wojsk. A chciały zamek zdobyć, gdyż przechowywano w nim regalia szkockiego króla. Nie dali rady – nic dziwnego, myślę że zamku mogłaby bronić skutecznie garstka ludzi.

DURHAM, Anglia

To przepiękne miasteczko w środkowej Anglii, słynące z cudownej katedry i starego uniwersytetu, trzeciego po Oxfordzie i Cambridge. Na wzgórzu takiego handlowego miasta nie mogło zabraknąć zamku. Położone w zakolu rzeki Wear Durham należy do najpiękniejszych w środkowej Anglii. Nad brzegiem i nad starym miastem góruje wspaniała katedra gotycka, postawiona w miejscu, gdzie od 995 roku spoczywają szczątki św. Cuthberta. Przenieśli je tu jego uczniowie z Lindisfarne, przez co Durham stało się miejscem pielgrzymek Sasów i Normanów. Obok katedry Wilhelm Zdobywca postawił zamek.

EDYNBURG, Szkocja

Potężny zamek Edynburski jest symbolem miasta, widocznym na każdej pocztówce z Edynburga. Przed jego wejściem znajduje się centralna arena Festiwalu Edynburskiego i zaczyna się jedna z najsłynniejszych ulic świata – Królewska Mila – prowadząca do rezydencji królewskiej. W samym zamku wspaniałe muzea, te militarne są po prostu wspaniale wyposażone w eksponaty. Obowiązkowy punkt przy zwiedzaniu Szkocji.

EILEAN DONAN, Highland, Szkocja

Jeden z najbardziej znanych zamków szkockich, niestety leżący na takim odludziu, tuż przed mostem na Wyspę Skye, że niewiele wycieczek ma go w swoim programie. Zamek nadal w rękach prywatnych i chyba stanowi całkiem pokaźne źródło dochodu dla klanu Robertsonów. Najbardziej rozsławił ten zamek film „Nieśmiertelny”, gdzie grał rolę siedziby klanu MacLeodów. W rzeczywistości nigdy do nich nie należał, to nie te rejony Szkocji.

ELTZ, Nadrenia-Palatyna, Niemcy

Jeden z symboli niemieckich, potężny zamek rodowy w dolinie rzeczki wpływającej do Mozy. Strzelisty, stanął w miejscu dawnej warowni rzymskiej. Robi niesamowite wrażenie, choć wewnątrz nie oferuje zbyt wiele atrakcji. Ale położenie i wygląd niesamowite.

ENTREVAUX, Prowansja, Francja

Do tej twierdzy, leżącej na jednej z nielicznych przełęczy górskich przez Alpy, łączącej Prowansję z włoską Sabaudia, jedzie się wąskimi górskimi drogami. Twierdza położona na skalnej iglicy nad malutkim miasteczkiem. Prowadzi do niej droga z kilkunastoma bramami obronnymi, droga pnie się ostro w górę zygzakami, a wiatr w na niej hula taki, że można by wystartować do lotu. Z góry widok nieprawdopodobny.


FOUGERES, Bretonia, Francja

Jedno z ufortyfikowanych miast średniowiecznych, które broniło wejścia do księstwa Bretonii. Tu mieszkał Victor Hugo, mający za żonę Bretonkę (choć bardzo tego narodu nie lubił). Mury i zamek robią niesamowite wrażenie.

GORDES, Prowansja, Francja

Urokliwe miasteczko w Prowansji, osadzone naokoło stromego wzgórza. Słynące ponoć z knajp, ale akurat trafiliśmy na przerwę. Francuzom jak wiadomo się nie spieszy. Potem, potem…  A zamek stoi na samym szczycie wzgórza. W skale pod nim wykuto tunel ułatwiający przejście z jednej części miasta do drugiej, bez konieczności okrążania zamku.

GRIGNAN, dolina Rodanu, Francja

Miasteczko z zamkiem na wzgórzu, położone w dolinie Rodanu, na podejściu do Prowansji.

GRUDZIĄDZ, Polska

W Grudziądzu nie ma klasycznego zamku, ale są pozostałości po ufortyfikowanym mieście handlowym. Robią wrażenie.

HAUNTINGTOWER, Szkocja

Niewielki, ale bardzo malowniczy zameczek. Typowa siedziba rodowa. Kilkanaście pomieszczeń, wokół piękny trawnik i ogród. Jak każdy obiekt w Szkocji, można włazić wszędzie, do każdej komnaty, na mury i na dach nawet.

HAUT DU BARR, Alzacja, Francja

Zameczek zwany Okiem Alzacji, pięknie wbudowany pomiędzy skalne ostańce, tuż obok miasteczka Saverne.

HELFSTEJN, Morawy, Czechy

Kapitalna średniowieczna warownia, widoczna z daleka z autostrady przez Morawy. Zbudowana w stylu angielskim, składa się z zamku niskiego, średniego i wysokiego. Robi nieprawdopodobne wrażenie. Koniecznie trzeba ją zobaczyć.

HOCHOSTERWITZ, Karyntia, Austria

Zamek będący główną zbrojownią Habsburgów. Nic dziwnego, sprawia wrażenie nie do zdobycia. Zajmuje całą powierzchnię góry, droga wiedzie do górnego zamku serpentyną naokoło zamku, w ten sposób obchodzi się kilka razy, coraz wyżej i wyżej, przez wiele bram obronnych. Można też wjechać kolejką, ale co to za przyjemność? Na górnym zamku miła knajpa i znakomite muzeum z białą bronią.


HRADCZANY, Praga, Czechy

Najbardziej znany zamek Czech, siedziba Prezydenta Republiki. Znany też z defenestracji posłów, co było bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny zwanej trzydziestoletnią


HUNEDOARA, Transylwania, Rumunia

Hunedoara znaczy Hunyady, te ziemie należały do tego węgierskiego rodu, i wtedy na Transylwanię mówiono Siedmiogród. (Transylwania to miano nadane przez saskich osadników). Zamek postawił Książę Korwin. Wygląda w tym komunistycznym miasteczku pełnym opuszczonych zakładów przemysłowych i blokowisk jak element bajkowy. Chyba się z tym zgodzicie.


INVERNESS, Szkocja

Zamek Inverness nie jest już średniowieczną warownią. A kiedyś był, szkoda. Zamek położony na wzgórzu, które od północy zamyka jezioro Loch Ness.


JASKÓŁCZE GNIAZDO, Krym, Ukraina

Symbol Krymu. Zameczek na skalnej półce, dosłownie wiszący nad Morzem Czarnym. Wybudowany przez potentata naftowego w 1914 roku. Nie cieszył się nim długo, 8 lat później na Krym przyszli Sowieci. Dzisiaj droga restauracja. Ciężko jest zrobić ładne ujęcie zameczku, gdyż wokół mnóstwo obrzydliwych straganów z pamiątkami i fast foodów.

JOSSELIN, Bretonia, Francja

Cudowny zamek położony nad jedną z wielu rzek Bretonii, na planie łuku. Świetnie zachowane wnętrza.

KAMIENIEC PODOLSKI, Ukraina

O Kamieńcu Podolskim słyszał każdy Polak. Było tam niewielu. Rozsławiony przez „Pana Wołodyjowskiego” Sienkiewicza był najpotężniejszą twierdzą na kresach Rzeczpospolitej. Położony nad kanionem rzeki Smotrycz, kanion o skalistych brzegach i głębokości 50-100 metrów. W tym miejscu kształtem przypomina grecką literę Omega. W brzuszku litery rozłożyło się miasto, a twierdza zamyka dostęp do niego niczym korek.

KARLSTEIN, Czechy

Jeden z tych zabytków Czech, który znajduje się w każdym przewodniku. Mocno przereklamowany, bo wnętrza nie oferują niczego ciekawego poza skarbcem. Ale sama sylweta zamku jest imponująca. No i droga doń wiedzie przez kanion całkowicie wypełniony stoiskami z pamiątkami. Żenada. Z zamkiem wiąże się legenda o największym czeskim oszuście, który przed wojną sprzedał ten zamek pewnemu amerykańskiemu bogaczowi, podając się za właściciela.

KARNITY, Polska

Zameczek w Karnitach to dzisiaj odbudowany zameczek myśliwski, służy jako hotel i miejsce do organizacji spotkań biznesowych połączonych z różnego rodzaju eventami. Dzięki takiemu spotkaniu poznałem to miejsce. Położone niedaleko Ostródy.


KAZIMIERZ nad Wisłą, Polska

Ruiny zamku broniącego przepraw i spływu zboża oraz spichlerzy w zabytkowym Kazimierzu. Niedaleko znajdują się ruiny zamku Esterki, Żydówki, córki kupca, z którą Kazimierz Wielki miał gorący romans.


KNIN, Chorwacja

Potężna twierdza nad wzgórzami górującymi nad Splitem miała zawsze strategiczne znaczenie. Także w czasie współcześnie rozgrywanych wojen. Potężne zamczycho, spod niego rozpościera się wspaniały widok na Riwierę. Miejsce miało charakter obronny od czasów starożytnych. Sam Split był miejscem, które upodobał sobie cesarz Dioklecjan.


KOENIGSBOURG, Alzacja, Francja

Właściwie trzeba by powiedzieć Koenigsberg, bo zamczycho Hochenzollernów leżało po niemieckiej stronie, dzisiaj ta twierdza, wybudowana na szczytach Wogezów, jest najczęściej odwiedzanym obiektem turystycznym Alzacji. I widoki z niej są cudowne. Zamek położony jest na lesistych zboczach i trudno znaleźć miejsce, by fotografią oddać jego ogrom.

KRIVOKLAT, Czechy

Zamek niedaleko Pragi, widoczny z daleka z powodu potężnej wieży, która stała się jego rozpoznawalnym znakiem. Na dziedzińcu jest urząd stanu cywilnego, trafiliśmy na miejscowy ślub, więc było też trochę regionalnego kolorytu.


LASTOURS – cztery zamki Cabaret, Langwedocja, Francja

Cztery, położone tuż obok siebie zameczki, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Carcassonne, broniły się wojskom krucjaty anty katarskiej bardzo długo. Te zamki były ostoją trubadurów, zarządzane były przez szlachtę, która ceniła sobie muzykę i poezję. Nie sprawiało to żadnej różnicy żołdakom Szymona de Montfort. W wojnie przeciwko katarom chodziło tak naprawdę o podporządkowanie Francji trzech niezależnych i bogatych organizmów państwowych.

LATTE FORT, Bretonia, Francja

Cudowna strażnica na wysokich bretońskich klifach, niedaleko St.Malo, ostrzegająca przed piratami i wrogimi flotami. Bo akurat tutejsze wybrzeże raczej nie sprzyja lądowaniu.

LE BAUX PROVENCE, Prowansja, Francja

Niesłychana twierdza położona na wapiennym płaskowyżu, skąd rozciąga się niesamowity widok. Przebywał tu jakiś czas Dante i tak był widokiem poruszony, że właśnie tu powstały opisy Piekła i jego kręgów. Fakt ten upamiętnia specjalna tablica. Zamek należał do bardzo wojowniczej rodziny prowansalskich rycerzy, z którymi nikt nie chciał zadzierać, bo słynęli z okrucieństwa. Bardzo popularne miejsce wśród Francuzów, choc przewodniki poświęcają mu mało miejsca. Pod skałami przytulona mała wioseczka z rzemiosłem i wyrobami, na płaskowyżu wciąż odbywają się pokazy rycerskie i prezentacje działania machin oblężniczych. Bardzo polecam.

LEDNICE, Czechy

Zamek, obecnie pałac wybudowany przez Luksemburgów. Sądzą się o ten pałac i park do dzisiaj. Nic dziwnego, jest to prawie drugie tyle ziemi, co dzisiejszy Luksemburg. Symbolem zadzierania nosa przez ten ród jest stojący w parku, najwyższy w Europie… minaret. Książę nie otrzymał pozwolenia na wybudowanie tu własnego kościoła, postawił więc minaret. Głupich nie sieją…

LINLITHGOW, Lowlands, Szkocja

Zamek należący do angielskiej rodziny królewskiej, tu urodziło się wielu władców Anglii. Choć po pożarze nie odbudowano go, to pozostałości robią niesamowite wrażenie. Można godzinami spacerować po korytarzach, basztach, wielkich salach z kominkami, w których można by upiec kilka wołów. Na raz. Zamek leży kilkanaście kilometrów od Edynburga.

LITOMYŚL, Czechy

Miasto Bednara Smetany, jedno z najpiękniejszych czeskich miast, właściwie w całości zabytek. Zameczek w Litomyślu renesansowy, po przebudowie. To jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzania w Czechach.

LOCHES, Dolina Loary, Francja

Kiedyś potężna forteca, z najwyższym we Francji Donżonem, ponad 60-metrowym, na jego wierzchołku naprawdę uginają się pod turystami nogi. Sporo zamku w ruinie, ale to, co odrestaurowano, oferuje za niska cenę wiele atrakcji: można wejść do ogrodów, na trzy baszty, do lochów i piwnic, do kwater królewskich. Ten zamek to miejsce drugiego spotkania delfina i Joanny d’Arc, już po oswobodzeniu Orleanu.

LUBOVNA, Słowacja

Tuż za polską granicą, na południowych stokach Tatr leży kilka wspaniałych zamków i miejscowości otoczonych średniowiecznymi murami. Jednym z ładniejszych zamków jest Lubovna. Z jej wież roztacza się naprawdę wspaniały widok.

ŁAGÓW, Polska

Piękny zamek położony pomiędzy dwoma jeziorami, blisko granicy z Niemcami. Zrobiłem tam sobie z rodziną majówkę i bazę wypadową do Berlina i Poczdamu.

ŁUCK, Wołyń, Ukraina

Zamek w Łucku, należący do ciągu grodów czerwieńskich, rozsławiony został wielkim zjazdem królewskim w XIV wieku, kiedy to w tej warowni gościli możni średniowiecza: cesarz, kilku królów oraz książęta i kniaziowie. Zamek pięknie i dumnie stoi pośród lichej staróweczki i straganów przekupniów. Przed bramą loka ze znakomitym borszczem.

MINERVE, Langwedocja, Francja

O tej miejscowości powiedział mi Thomas Mielke: „Jeśli kiedykolwiek będziesz w Langwedocji, musisz zobaczyć Minerve”. Leżące na skalnej wyspie miasteczko (kiedy tam byliśmy, liczyło 103 mieszkańców) słynie z win, tego, że przez 100 dni opierało się siłom potężnej krucjaty anty katarskiej i że pod kościółkiem znajduje się symbol katarów – kamienny gołąb.  Odwiedźcie to miejsce. Tu czuje się historię.

MONTSEGUR, Langwedocja, Francja

Najbardziej znany zamek katarski i najdłużej broniący się przed wojskami krucjaty, którą dowodził Szymon de Montfort. Gdy się patrzy na jego umiejscowienie, w ogóle dziwi decyzja o podjęciu ataku. Z dwóch stron przepaść, którą może pokonać tylko alpinista. Zamku broniło niecałe 200 katarów, po przyjęciu kapitulacji (z braku wody) wszyscy dobrowolnie wybrali śmierć na stosie (nawet dzieci i kobiety). Kaźń miała miejsce u stóp góry – w tym miejscu stoi teraz pomnik z katarskim symbolem. Ścieżka wiedzie do podstawy góry przez las, potem krętą ścieżką pomiędzy nagimi skałami. W sumie wejście zajęło nam ok. 30 minut. Widok z góry jest wprost niesamowity, widoczność minimum na 100 km.

MONT ST. MICHEL, Bretonia/Normandia, Francja

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Europy, klasztor św. Michała na skalnej wyspie u wybrzeży Bretonii (Normandczycy uważają, że Normandii). Silnie ufortyfikowana, w czasie wojny stuletniej stała się symbolem Francji, tak jak Jasna Góra w Polsce – obroniła kilka zaciekłych szturmów Anglików.

NEUSCHWANSTEIN, Bawaria, Niemcy

Ludwik Bawarski zyskał miano Szalonego, a poddani utopili go w pobliżu jego ulubionego zamku, którego budowy nie dokończył. Nie powstała m.in. 80 metrowa (sic) wieża. Zadłużył państwo na budowę swoich marzeń. Dzisiaj powinno mu się stawiać pomniki. Zamek zwiedza się w grupach, właściwie biegiem (a jest co oglądać, wewnątrz są specjalne sale imitujące groty, tylko ku uciesze romantycznego władcy), bilety słono kosztują, a muzeum przynosi wiele milionów Euro dochodu rocznie. Więc kto miał rację? Szalony romantyk czy praktyczny motłoch?

NYMBURK, Czechy

Niewielkie miasteczko koło Kutnej Hory, gdzie wszyscy jadą oglądać katedrę św.Barbary. Miasteczko otoczone pierścieniem średniowiecznych murów obronnych. Obok murów knajpa Katovnia, w dawnym domku miejskiego kata. Polecam.


SAUMUR, Dolina Loary, Francja

Jeden z najładniej w dolinie Loary położonych zamków, jednolita bryła, naokoło wały ziemne, dzisiaj porośnięte winoroślą. Dla innych jest to miejsce, gdzie urodziła się Coco Chanel.

SKAŁA PODOLSKA, Podole, Ukraina

Pozostałości po jednej z przygranicznych warowni na kresach Polski. Dzisiaj smutny widok. Usytuowana na skarpie pomiędzy rzeką Zbrucz, a strumieniem do niej spływającym.

OLESKO, Wołyń, Ukraina

Ładny zameczek na okrągłym i regularnym wzgórzu. W filmie „Potop” grał Birże, siedzibę Radziwiłłów. W środku przyzwoita restauracja, słabe muzeum, filia lwowskiego. W zamku urodził się Jan III Sobieski.

OLSZTYN, Polska

Zamek w mieście, gdzie mieszkam pochodzi z XIV wieku. Wybudowany przez Krzyżaków, od pokoju toruńskiego do I rozbioru należał do Polski, do Warmii. Zasłynął z pobytu w nim Mikołaja Kopernika, który kierował to obroną polską w trakcie krzyżackiego oblężenia w wojnie, która zakończyła się sekularyzacją Zakonu.

OLSZTYN koło Częstochowy, Polska

Jeden z zamków na  tzw. Szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pięknie położone ruiny, idealne na rodzinny piknik.

ORAWA, Słowacja

Jeden z piękniejszych zamków słowackich, pięknie położony. Znany z wielu filmów, w tym z serialu o Janosiku. Mało wciąż znany w Polsce, jak wiele słowacki zabytków. Może dlatego, że leży tak blisko polskiej granicy?

OSTRÓDA, Warmia, Polska

Krzyżacki zameczek w Ostródzie nie odegrał wielkiej roli za Zakonu. Ot, budowla administracyjna. Bardziej znany z tego, że stacjonował w nim Napoleon Bonaparte w czasie kampanii pruskiej 1806-1807. Dzisiaj odbywa się tu napoleoniada.

PERNSTEJN, Czechy

Jedna z potężniejszych średniowiecznych warowni w Czechach. Świetnie zachowana, wspaniale położona.

PEYREPERTEUSE, Langwedocja, Francja

Jeden z potężnych zamków katarskich, widoczny z innej twierdzy – Queribus. Położony na potężnym skalnym szczycie, tak wpleciony w naturalne formacje, że z daleka prawie niewidoczny – a widok zeń naprawdę doskonały. Spójrzcie sami.


PUILAURENS, Langwedocja, Francja

Jeden z piękniejszych zamków katarskich, ostatni jaki padł pod naporem krucjaty. To była trudna wspinaczka, trawersem zalesionego wzgórza, potem po kamiennych schodach do bramy. Ale wysiłek się opłacił, widok z zamku na Pireneje po prostu wspaniały.

PUIVERT, Langwedocja, Francja

Zamek trochę na uboczu, wciąż należący do pierwotnych właścicieli. W czasach katarskich był ostoja trubadurów – dzisiaj można kupić tu płyty z muzyką starodawną.

QUERIBUS, Langwedocja, Francja

Przepięknie położony na skalnym grzbiecie zamek. Z jednej strony przepaść, z drugiej strome podejście, na którym wiatr strasznie hula. Na południowej stronie widoki na odległe Pireneje, widok aż po samą Hiszpanię.  Wspaniała sześciokątna wieża, z niej widok na wszystkie strony na wiele kilometrów.

RASNOV, Rumunia

W Rumunii zamki budowali nie tylko szlachcice, ale także chłopi i jest to ewenement na skalę europejską. Zamki miały chronić ich, rodziny i dobytek w trakcie licznych najazdów, jakie cierpiały te ziemie. Twierdza Rasnov jest takim właśnie zamkiem. A twierdza to potężna, zlokalizowana niedaleko słynnego zamku Bran.

RUMELI, Turcja

Potężna twierdza na europejskim brzegu Bosforu, zbudowana na rozkaz Mehmeda Zdobywcy dosłownie w 90 dni jako turecki przyczółek przed ostatecznym szturmem Konstantynopola. Dzisiaj stoi tuż obok przęseł jednego z dwóch mostów przerzuconych między Europą i Azją. Potężna twierdza, doskonale widoczna w pokładu statku wycieczkowego po Bosforze.

SALZBURG, Austria

Salzburg to miasto cudowne, pięknie położone, znakomicie zachowane i rozbrzmiewające muzyką. Cóż się dziwić, to miasto Mozarta. A nad samym miastem góruje potężna twierdza. Salzburg jest zdecydowanie godnym polecenia miejscem.

SCHWANGAU, Bawaria, Niemcy

Zamek Schwangau leży w bezpośrednim sąsiedztwie baśniowego Neuschwanstein i często jest pomijany przez turystów. A jest równie pięknie położony. Warto poświęcić mu trochę czasu, a bilety wstępu kupuje się w tej samej kasie.

SKIPTON, Anglia

Przepiękny zamek w Skipton, w hrabstwie York, nadal jest zamieszkany przez panów Skipton. Zwiedzającym udostępniono część starszą zamku, zniszczoną pożarem, choć pomieszczenia są zadaszone. Na dziedzińcu rośnie słynny cis, mający prawie pięćset lat, którego pień przypomina korkociąg. Cis wyrasta ponad wieże zamkowe. Z jednej strony miasteczko, z drugiej bystra rzeka.

SPISKI HRAD, Słowacja

Jeden z najpiękniejszych spiskich zamków, widoczny z daleka dzięki temu, że zbudowano go z białego wapienia. Kiedy świeci słońce, góra, na które postawiono hrad, aż błyszczy. Zamek jest bardzo obszerny, oprócz górnych części i wież, zawiera olbrzymie dziedzińce.

St. ANDREWS, Szkocja

Mały, zrujnowany zamek w St. Andrews, światowej mekkce golfistów – tu znajdują się najsłynniejsze pola golfowe świata. Zamek niewielki, pięknie położony nad urwistym morskim brzegu, wewnątrz ciekawe muzeum. Niedaleko ruiny słynnej katedry.


St. MALO, Bretonia, Francja

Potężny fort nadmorski, kiedyś główna baza piratów bretońskich, a także floty francuskiej. Wejścia do portu strzegły także niewielkie wyspy, również silnie ufortyfikowane. Bardzo klimatyczne miasto, czuje się w nim żeglarską historię.

STAMBUŁ, Turcja

Stambuł może się pochwalić wielokilometrowymi murami obronnymi, które kazał postawić cesarz Teodozjusz. Przez wieki stanowiły doskonałą ochronę Bizancjum. Zburzone w czasie szturmu Mehmeda Zdobywcy, nawet dzisiaj, po sześciu wiekach, sprawiają imponujące wrażenie. To trzeba zobaczyć.

STIRLING, Szkocja

Być w Szkocji i nie zobaczyć słynnego zamczyska w Stirling? Niemożliwe. Przepiękny zamek, z dobrze zaopatrzonym muzeum i licznymi atrakcjami to gwóźdź programu szkockich wycieczek. I wspaniała lekcja historii. Z murów rozpościera się wspaniały widok, m.in. na strzelisty monument Wallace’a, czyli „Walecznego Serca”.

SUDAK, Krym, Ukraina

Twierdza w Sudaku na Krymie sięga świata starożytnego. Pierwszą osadę założyli tu Grecy – nawiasem mówiąc to na Krymie mieszkały amazonki i tu wyprawiano się po złote runo. Potem genueńczycy zbudowali wspaniałą twierdzę, którą dziś można podziwiać w pełnej krasie. Warto było jechać przez 4 godziny z Jałty krętymi serpentynami. Ostatni mur stoi na krawędzi przepaści, a zwrócony jest blankami w stronę… lądu. To była ostatnia linia obrony, za plecami była już tylko dwustumetrowa przepaść i morze.

ŚWIRŻ, Wołyń, Ukraina

Zamek położony na południe od Lwowa, ostatnim właścicielem był Tadeusz Bór-Komorowski, dowódca Armii Krajowej. Dzisiaj zamknięte na głucho, ale trwają jakieś prace remontowe.

TRENCIN, Słowacja

Potężny zamek nad niewielkim, urokliwym miasteczkiem. Dość bogate muzeum, spory dziedziniec, pokazy walk rycerskich, sztuki sokolniczej itd.

TREWIR, Nadrenia-Palatynat, Niemcy

W starożytnym Trewirze nie ma może klasycznego zamku, ale jest pozostałość po koszarach legionu rzymskiego, który tu stacjonował przez wieki, broniąc najbardziej na północ odległej od Rzymu limes. Po koszarach pozostała czarna wieża – Porta Negra. Poza tym w Trewirze nie brakuje dobrze zachowanych romańskich budowli, to było jedno z ważniejszych miast cesarstwa Karola Wielkiego.


TROGIR, Chorwacja

U wejścia do portu, broniąc go, a także samego miasta, stoi ładny kwadratowy zamek, będący zbrojownią i siedzibą garnizonu w Trogirze. Bardzo śródziemnomorski styl.


URQUHART, Szkocja

Malownicze ruiny nad jeziorem Loch Ness są chyba najbardziej rozpoznawalnymi ruinami świata. Tyle filmów, legenda Nessie rozpalały wyobraźnie milionów. Ruiny są pięknie położone na cyplu, wszystko zamienione w wielką atrakcję turystyczną. Piękne widoki na Loch Ness też dużo dają, bo jezioro generalnie jest trudno dostępne – klify i gęsty las nie daje doń dostępu, choć samo jezioro ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów.

WARKWORTH, Northumbria, Anglia

Potężne ruiny zamczyska należącego do lordów Percych. To tutaj kręcono zdjęcia do filmu „Elżbieta, królowa Anglii”. Angielskie zamki mają rozmach, i były budowane z wielką wyobraźnią – cóż, były wizytówką swych właścicieli.

WIELKIE TARNOWO, Bułgaria

W Bułgarii niewiele zostało pozostałości po średniowieczu. Ale okolone potężnymi murami wzgórze w Wielkim Tarnowie, gdzie siedzibę miali bułgarscy carowie jest zabytkiem ze wszech miar wartym zobaczenia. W tym wieżę Baldwina, jednego z cesarzy bizantyjskich, którego Bułgarzy tu uwięzili i zamęczyli.

WŁODZIMIERZ WOŁYŃSKI, Ukraina

Leżący na Wołyniu Włodzimierz, tuż za polska granicą, jest miastem, które słynie z obronnego klasztoru. Warto odwiedzić to miejsce kultu, pięknie ulokowane w zakolu rzeki, wśród zielonych łąk.

VANNES, Bretonia, Francja

Uroczy port na południu Bretonii, miasto pełne jachtów. Jednocześnie wspaniale ufortyfikowane.


VARAŻDIN, Chorwacja

Choć to zamek leżący dzisiaj w Chorwacji, ale widać w nim wyraźnie węgierski styl. Nic dziwnego, należał przez stulecia do Węgier. Piękny zameczek, zupełnie niespodziewana atrakcja zaraz po przekroczeniu granicy. Warto zboczyć z autostrady. Varażdin był przez pewien czas stolicą Chorwacji.

VITRY, Bretonia, Francja

Brama do Bretonii. Pięknie położone miasteczko, pełne tradycyjnej zabudowy, jakby żywcem przeniesione ze średniowiecza. A w środku tego piękny zamek.

Komentarze (4)

Gosia:

12 sie 2011 o 20:20.

Piękny blog, wspaniałe zamczyska. Fascynuje architektura i burzliwe dzieje dawnych rezydencji.
Zapraszam do obejrzenia relacji z moich wypraw:)
http://www.photoblog.pl/zamkidworypalace

Wojtek Sedeńko:

13 sie 2011 o 11:12.

Ładne zdjęcia, obejrzałem z przyjemnością. I zrozumiałem, że powinienem zrzucić na bloga stare zdjęcia rezydencji z Ukrainy i z Litwy, Troki mi o tym przypomniały – cudne miejsce, także pałac po drugiej stronie jeziora. Przeraża mnie tylko skanowanie starych fotografii wykonywanych jeszcze idiot aparatem. (teraz też nie używam zresztą nic specjalnego).

lufarudego:

17 maja 2013 o 3:01.

jakim cudem brakuje Malborka 🙂 ?

Wojtek Sedeńko:

17 maja 2013 o 11:59.

A któż z nas nie był w Malborku… Mam tam zdjęcia z Silverbergiem, Martinem i inymi, nuda… 😀

Zostaw komentarz